Teatr Cinema i Fundacja Pana Gara zapraszają na spektakl w Domu Tramwajarza!
Niedziela, 24 października, godzina 19:00, Sala Amarantowa, bilet 100 złotych, ilość miejsc ograniczona, bilety dostępne w Domu Tramwajarza w przedsprzedaży.
Teatr Cinema powstał w 1992 roku. Grupę tworzą zawodowi aktorzy, plastycy i muzycy, którzy pod dyrekcja Zbigniewa Szumskiego realizują w Michałowicach autorskie spektakle.
____________________ Prorok. Próba orkiestry online ___________________
Scenariusz i reżyseria:
Zbigniew Szumski
Występują:
Tadeusz Rybicki
Jan Kochanowski
Anna Krych
Izabela Terek-Jopkiewicz
Lena Witkowska
Anastasiia Miedviedieva
Oleh Nesterov
Agata Elsner
Muzyka:
Katarzyna Klebba
Agnieszka Kowalczyk
Spektakl oparty na tekstach Thomasa Bernharda „Chodzenie”, Michela Huellebecqa „Serotonina” oraz tekstach z broszur dotyczących montażu mebli i obsługi robotów kuchennych. Akcja spektaklu dzieje się w opuszczonej sali bankietowej, która pełniła funkcję kina lub sali rekreacyjnej, w której odbywały się kursy jogi i tańca, wesela, stypy i zjazdy weteranów i absolwentów. Z tych tematów – sytuacji rodzi się choreografia spektaklu. Choreografia, która nie jest tłem ani wstawką taneczną. Można jednocześnie mówić i tańczyć nie będąc artystą rewiowym.
Spis uroczystości (akty spektaklu): stypa, chrzest, bal maturalny, wesele, chrzest, stypa. Te sytuacje mogą się zapętlać. Pamięć miejsca jest niekonsekwentna i fragmentaryczna. Rzeczy mniej ważne potrafią zakłócić hierarchię wspomnień. To co nieważne „pcha się” i manifestuje. Idealne miejsce dla proroka, fałszywego i prawdziwego. „…ten obnażony, bełkoczący, bluźniący, znieważający, urągający i wieszczący, dokazujący, igrający, obłędny, jurodiwyj przybywa i przebywa w aurze świętości… Świętości, która jest na wskroś paradoksalna, która wszczepia truciznę w tkankę rozsądku. Świętości, która nie lęka się ekstremalizmu…”.
Umieć rozśmieszać w rozmowie o śmierci, w czasach rozmów, w których dominują tematy choroby i śmierci, może być cechą proroka. Czy współczesny prorok czasów pandemii jest filozofem, inżynierem sztucznej inteligencji, czy inwestorem? Absolutna potęga proroka produkuje nadwyżkę swobodnych ustaleń.
Epilog.
Notka w witrynie księgarni:
Please note: The post-apocalyptical fiction section has been moved to current affairs.
(Uwaga: dział post-apokaliptycznej fikcji został przeniesiony do działu spraw bieżących.).
Produkcja zrealizowana w 2021 roku w ramach współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w programie OFF Polska, premiera: 8.10.2021, Toruń.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.