Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty ruchowe (sensoryczne) dla rodzin.
Kolekttacz zaprasza na CałoCiało
6.03.2022 (niedziela) godz 14 i 15 (dwie grupy)
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Sala Amarantowa
Kolekttacz:
Jesteśmy pedagożkami tańca i artystkami zajmującymi się kreatywną pracą ruchową. Korzystamy z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji, nowej choreografii, szeroko pojmowanych technik socjoterapeutycznych. Idąc za tak wielką potrzebą spotkań i budowania kompetencji artystycznych wśród najmłodszych, pragniemy zaprosić Was, do spotkania, które być może stanie się dla Was ciekawym i nowym doświadczeniem swobodnego bycia „tu i teraz”.
Zapraszamy do spotkania w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji, skojarzeń.
Spotkanie to traktujemy jako pretekst do budowania relacji, sprawczości i siły w uczestnikach. Towarzyszą nam założenia niezaprogramowanej na siłę interakcji, wielozmysłowości, współtworzenia. Rytm spotkania wyznaczą sami uczestnicy, energia grupy. Czasem będziemy przemieszczać się w przestrzeni w dynamicznym ruchu, czasem wyłącznie obserwować swój oddech czy bijące serce. W trakcie warsztatu CałoCiało! pragniemy zwrócić uwagę na to, że nasze ciała są wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne, wystarczające takie jakie są. Ruch, aktywność są dobrym momentem, w którym możemy lepiej zaznajomić się z naszym ciałem – przybliżyć do niego świadomie.
Nasze działania są interdyscyplinarne, elastyczne, uniwersalne, złożone a zarazem otwarte. Nie dla tych, którzy potrafią tańczyć, ale dla wszystkich, którzy mają ciało.
Postaramy się udowodnić, że ruch niejednokrotnie wymyka się stereotypom i normom, odbywa się daleko od sceny, w codzienności, dotyczy zewnętrza i wnętrza każdego z nas, niezależnie od wieku. Może być chaotyczny i ustrukturalizowany jednocześnie. W trakcie warsztatu podkreślimy wagę kontaktu z samym sobą, jak i działania we wspólnocie.
W swojej praktyce staramy się udowadniać, że taniec nie jest zarezerwowany dla tych, którzy „potrafią tańczyć”, ale dla wszystkich, którzy mają ciało.
Prosimy o zabranie ze sobą butelki wody i wygodnego stroju.
Warsztat dedykowany jest również dzieciom o wyjątkowych potrzebach.
Zapraszamy do zapoznania się z obszerniejszym artykułem na temat cyklu warsztatów, które artystki przeprowadziły w ramach projektu „Kultura w drodze”
https://kulturaupodstaw.pl/to-jest-teraz/
Prowadzenie: Agnieszka Dubilewicz, Paulina Giwer-Kowalewska i Aniela Kokosza
Stowarzyszenie Artystów KolektTacz:
Z potrzeby wspólnego bycia w ruchu, zainspirowane sytuacją pandemii i coraz większą potrzebą spotkań w bliskości, w marcu 2020 roku powołałyśmy do życia Stowarzyszenie Artystów KolektTacz. Tworzą je trzy artystki: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska i Agnieszka Dubilewicz. W swojej pracy korzystamy z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem. Zainspirowane wydarzeniami związanymi ze społeczną izolacją, zaprojektowałyśmy cykl wydarzeń performatywnych pod wspólną nazwą: „To jest teraz!”. W lipcu 2021 roku w ramach Festiwalu Najmłodszych premierę miał nasz pierwszy spektakl dla najmłodszych widzów „Frajda, Granda, Bzik” (produkcja: Art Fraction Foundation). Na co dzień prowadzimy również projekt „Teatr Społeczny – strategie przetrwania” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, przeznaczony dla osób dorosłych o różnym stopniu sprawności. Współpracujemy z choreografką i badaczką Izabelą Chlewińską. W naszych działaniach istotną kwestią pozostaje bliskość i relacyjność w doświadczaniu kontaktu między uczestnikami. Staramy się odchodzić od zbytniego teatralizowania tańca współczesnego. Interesuje nas cielesność jako taka, poruszające się ciało w przestrzeni, czysty ruch, różnorodność wynikająca z tego, że każdy z nas ma ciało, inne ciało, zmienne w czasie. Staramy się odchodzić od językowych narracji – nasz odbiorca nie potrzebuje zbyt wielu słów, gdyż sam z reguły nie ma ich jeszcze w sobie. Próbujemy też odrzucać myślenie, że czegoś nie możemy zrobić, że nam nie wypada bądź nie zaryzykujemy tylko dlatego, że widzami są za małe dzieci czy całe rodziny – dobrze jest przekraczać też ich granice.
Czas trwania 60 min.
Bilety:
1 dziecko + 1 dorosły 30 zł
1 dziecko + 2 dorosłych/2 dzieci + 1 dorosły 45 zł
Bilety można nabyć w biurze Domu Tramwajarza oraz na platformie GoOut
(link wkrótce)
Informacje i rezerwacje: dt@fundacjapanagara.pl
Liczba miejsc ograniczona.
Maksymalna liczba uczestników to 18 osób.
Zapraszamy serdecznie