Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu Odzysku-jemy. Historie marnowanego jedzenia w Wielkopolsce, która odbędzie się w Domu Tramwajarza 14 listopada o 18:00.
W Polsce, w przeciągu roku marnowanych jest ok 5 milionów ton żywności, z czego 60% w gospodarstwach domowych. W skali światowej – 1/3 całego wyprodukowanego jedzenia zostanie wyrzucona. Ten pokarm ma swój konkretny ślad węglowy i wodny, do jego produkcji był potrzebny nakład energii, została wykorzystana ziemia i czyjaś praca. Obserwujemy nadprodukcję produktów spożywczych, która nie przekłada się na zmniejszenie problemu głodu.
Jednocześnie widzimy, że są wokół nas osoby, które chcą zmienić tą rzeczywistość. Niektóre robią to na własną rękę chodząc na skipy i ratując żywność ze śmietników należących do wielkich sieciówek. Inne, tworzą wspólnie inicjatywy, takie jak kooperatywy spożywcze, które poprzez bezpośredni kontakt konsumentów z producentami skracają łańcuchy dostaw eliminując potencjalne straty.
Tego typu działania były inspiracją dla poniższego filmu. Postanowiłyśmy w nim prześledzić lokalne historie związane z żywnością – tą, która jeszcze nie powstała, tą świeżą, tą starą i wyrzuconą. W Odzysku-jemy splatamy ze sobą narrację freeganek, kooperatyw, miejscowego sklepu i drobnych rolników. Przyglądamy się temu w jaki sposób lokalne sieci oparte na zaufaniu mogą być narzędziem do odzyskania suwerenności żywnościowej.
Wydarzenie jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.