DORRR x VAPA (Liveurope Residency) | Dom Tramwajarza, Poznań

14 grudnia 2021 @ 20:00 - 21:00

TIMETABLE:
20:00 – początek koncertu
DORRR, czyli mieszkająca na stałe we Francji polska wokalistka i gitarzystka Dorota Kuszewska, wokalistka francuskiego zespołu The Blind Suns oraz VAPA, dobrze znany francuskim bywalcom parkietów mistrz „late nite rhythms” zagrają trzy koncerty w Polsce, w ramach inicjatywy Liveurope Residency! DORRR i VAPIE na scenie towarzyszyć będzie gość specjalny: znany z szalonego duetu RAT KRU producent i kreator brzmień nietuzinkowych – RAT ONE.
DORRR x VAPA (feat. RatOne)
supported by Liveurope Residency
► 10 grudnia 2021 – Konkret, Łódź
► 12 grudnia 2021 – Klub Stodoła, Warszawa (support przed Mikromusic)
► 14 grudnia 2021 – Dom Tramwajarza – Pan Gar
DORRR to mieszkająca na stałe we Francji polska wokalistka i gitarzystka Dorota Kuszewska – na stałe związana ze stacjonującym w Angers psychodeliczno-rockowym triem The Blind Suns. Grupa ma na swoim koncie jeden mini album, dwie płyty długogrające i trzecią w drodze (dwa zapowiadające je single już hulają na YouTube), szereg tras koncertów na festiwalach w tak odległych zakątkach świata jak USA, Korea Południowa, Rosja, większość krajów europejskich (w tym oczywiście Polska).
A potem nastał Covid-19, kilka miesięcy bezczynności i… nowych pomysłów, które nie mogły znaleźć ujścia ani na próbach, ani na koncertach. I w ten sposób narodził się równoległy solowy projekt, narodziła się DORRR. Jak mówi sama Dorota, „To skrót I jednocześnie swego rodzaju rozszerzenie mojego imienia, który przylgnął do mnie podczas tournee The Blind Suns po Polsce i… nie chciał się już odczepić, ale dobrze pasował do świata marzycielskiego, atmosferycznego popu, który wykreowałam na potrzeby solowego projektu”. Muzycznemu światu DORRR patronują Cyndi Lauper, Fleetwood Mac, Wild Nothing, Chromatics, The War On Drugs czy New Order, a pierwszą jego fotografią jest album “Glitch & Glitter”.
Piosenek tych będziecie mogli posłuchać na trzech koncertach w 10.12 Łodzi (Konkret) , 12.12 w Warszawie (Stodoła; przed Micromusic) oraz 14.12 w Poznaniu (Dom Tramwajarza). Zyskają one kolejny, nowy wymiar, a nawet dwa wymiary, gdyż Dorocie towarzyszyć będą na scenie francuski DJ producent VAPA oraz RatOne, czyli połowa szalonego duetu RAT KRU z Poznania. Obaj panowie pokombinują też w aranżacjach oraz przedstawią na żywo swoje własne muzyczne wizje.
VAPA to dobrze znany francuskim bywalcom parkietów mistrz „late nite rhythms”, człowiek wręcz cudownie zespolony z analogowymi syntezatorami. Drogę do coraz częstszych występów dla coraz liczniejszej grupy klubowych hedonistów utorował sobie poprzez promocję cyfrową, częste wydawanie winylowych – a jakże! – singli oraz zwyczajnie – pocztą pantoflową.
Co ciekawe, David Raimbaud (bo tak też brzmi jego prawdziwe nazwisko) zaczynał od zupełnie innej muzyki niż elektronika, zgłębiając tajniki kompozycji i piosenkopisarstwa. W swojej metodzie twórczej wychodzi wprawdzie od miarowego pulsu, ale jego kompozycje to coś znacznie więcej niż proste repetycje prostych motywów. Niezmiennie zależy mu na tym, by pozornie bezduszna i bezosobowa muzyka, jak to często postrzega się techno i pokrewne, uczestniczyła w tym samym ważnym dyskursie co zangażowany rock, dlatego też często sampluje w swoich nagraniach głosy ważnych osobistości świata kultury, polityki i mediów. Jak sam mówi o swojej twórczości: „Podejmuję próby zlikwidowania podziału między muzyką parkietową a wieloaspektową rzeczywistością naszego współczesnego świata”.
DORRR i VAPIE na scenie towarzyszyć będzie gość specjalny i zarazem przyjaciel: znany z szalonego duetu RAT KRU producent i kreator brzmień nietuzinkowych – RAT ONE. Witek Skrzypczak, bo tak brzmią prawdziwe personalia tego ukrywającego się pod szczurzą maską Indywiduum, dał się wcześniej poznać jako perkusista w projektach Tempfolder oraz Hellow Dog (to tam zaczynała swoją karierę Iwona Skwarek z Rebeki i obecnie Shyness), producent i wokalista w How Dare You Alexis, a obecnie dodatkowo Flamastry i Julia Rover.
Z RAT KRU przeszedł długą drogę od tzw. digital dancehall po rave, rap i trash pop. Czyli innymi słowy – od lat 80tych do 90tych ubiegłego wieku. Nowa, druga płyta duetu ukaże się na początku następnego roku i przyniesie kolejną porcje niesamowitych producenckich zabiegów i nieskrępowanej kreacji. Prywatnie wielbiciel wysmakowanego popu, potarganego jazzu, szlachetnego reggae i takiegoż metalu, mąż, ojciec, producent, ekolog, kierowca, animator dobrych zdarzeń.
Inicjatywa realizowna we współpracy z platformą Liveurope, organizacją, której celem jest wspieranie miejsc koncertowych w promowaniu twórczości europejskich artystów.
Platforma stanowi znak jakości, przyznawany klubom muzycznym zaangażowanym w promocję europejskiej różnorodności muzycznej. Celem Liveurope jest usprawnienie organizacji występów młodych europejskich artystów na całym kontynencie oraz pomoc im w dotarciu do nowych, zagranicznych odbiorców. Założona w 2014 roku platforma Liveurope jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Europie.
Liveurope to projekt współfinansowany przez program „Kreatywna Europa” oraz projekty takie, jak Above 55° (wspierany przez Fundusz Kultury Nordyckiej) oraz Soundcat (Instytut Ramona Llulla), w celu zwiększenia możliwości koncertowania wśród początkujących europejskich artystów

14 grudnia 2021

Dom Tramwajarza sala Piccolo – Pan Gar