Wykłady otwarte prof. Jeana-Claude Kaufmanna

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Wykłady otwarte prof. Jeana-Claude Kaufmanna

24 maja 2022 @ 17:00 - 18:30

Zapraszamy na wykłady otwarte wybitnego francuskiego socjologa, prof. Jeana-Claude Kaufmanna. Wykłady będą realizowane przy wsparciu finansowym Miasta Poznań w ramach programu Akademicki i Naukowy Poznań. Partnerem wydarzeń jest Fundacja Pana Gara.
23 maja o godzinie 10:00 odbędzie się wykład „Metoda badań: wywiad rozumiejący” (Une méthode d’enquête: l’entretien compréhensif)
Język francuski z polskim tłumaczeniem.Wykład w formie stacjonarnej będzie miał miejsce na Wydziale Socjologii UAM, ul. Szamarzewskiego 89, budynek E, sala B. W formie zdalnej będzie dostępny pod linkiem: https://bit.ly/39EkUCg
24 maja o godzinie 17:00 zapraszamy na wykład „Demokracja jako process historyczny” (La démocratie comme processus historique)
Język francuski z polskim tłumaczeniem. Wykład w formie stacjonarnej odbędzie się w Domu Tramwajarza, ul. Słowackiego 19. W formie zdalnej będzie dostępny pod linkiem: https://bit.ly/391BITv
Profesor Jean-Claude Kaufmann (ur. 1948) jest francuskim socjologiem. Od 1977 roku związany jest z Centrum Narodowym Badań Naukowych (CNRS), gdzie pracuje w Ośrodku Badań nad Więziami Społecznymi. Od początku swojej kariery naukowej specjalizuje się w socjologii życia codziennego. Bardzo prozaiczne zagadnienia (jak pranie, prasowanie, gotowanie itd.) traktuje jako punkt wyjścia do budowania szerokiej teorii socjologicznej. W ramach swoich badań stworzył własną metodologię i metodę wywiadu rozumiejącego, w której dane empiryczne i teoria społeczna wzajemnie sobie służą i wspierają się w swoim rozwoju. Profesor Kaufmann rezultaty swoich badań przedstawił w kilkudziesięciu książkach, tłumaczonych na wiele języków świata (przykłady poniżej). Był również konsultantem rządu francuskiego oraz Unii Europejskiej.
ABSTRAKTY WYKŁADÓW:
„Metoda badań: wywiad rozumiejący” (Une méthode d’enquête : l’entretien compréhensif)
Z metodologicznego punktu widzenia, nasza epoka wydaje się być zdominowana przez ilościowe przetwarzanie danych wykonywane za pomocą komputera. Co mogą nam dostarczyć dzisiaj badania jakościowe? Czy tylko konkretne ilustracje czy dużo więcej? Na przykładzie konkretnej metody, wywiadu rozumiejącego, wyszczególnię w bardzo konkretny sposób wybory, jakich badacz musi dokonywać na każdym etapie procesu badawczego, podkreślając, jak bardzo wywiad rozumiejący dostosowuje się do podejścia teoretycznego łącząc ogólniejsze wnioski i zakotwiczenie w rzeczywistości obserwowanej w najdrobniejszych szczegółach.
„Demokracja jako process historyczny” (La démocratie comme processus historique)
Znamy demokrację jako system polityczny. Jest to jednak część szerszego procesu historycznego, który obecnie zakłóca codzienne życie jednostek. Każdy z nas coraz częściej może i musi dokonywać wyborów we wszystkich obszarach życia: w swojej sieci relacji, w swojej przyszłości, w swojej prawdzie, w swojej moralności. I odpowiednio zrekonstruować swoją tożsamość. Ta przestrzeń nieograniczonej wolności i odpowiedzialności jest zarówno wspaniałą utopią, jak i modelem, który napotyka na pewne ograniczenia w swoim rozwoju. Wywołane przez nie zmęczenie psychiczne i brak poczucia bezpieczeństwa kulturowego przyczyniają się do powstania kontrruchu polegającego na zamykaniu tożsamości, agresywnej asertywności i wzroście autorytarnych populizmów. Być może znajdujemy się w punkcie zwrotnym naszej cywilizacji.

Details

Date:
24 maja 2022
Time:
17:00 - 18:30
Event Category:
https://www.facebook.com/events/738752284157742

Organizer

Fundacja Pana Gara
Email:
dt@fundacjapanagara.pl

Venue

Dom Tramwajarza Sala Amarantowa
Słowackiego 19/21
Poznań, wielkopolskie 60-822 Poland
+ Google Map
Phone:
504 490 021
View Venue Website