Zapraszamy na wykłady otwarte wybitnego francuskiego socjologa, prof. Jeana-Claude Kaufmanna. Wykłady będą realizowane przy wsparciu finansowym Miasta Poznań w ramach programu Akademicki i Naukowy Poznań. Partnerem wydarzeń jest Fundacja Pana Gara.
Wykłady odbędą się w języku francuskim, z polskim tłumaczeniem w czasie rzeczywistym. Na wydarzenia w formie stacjonarnej obowiązują zapisy. Link do otwartych zapisów znajduje się tutaj:
https://forms.office.com/r/eS0Pw87TJA Potwierdzenie rezerwacji miejsca zostanie wysłane mailowo w czwartek (18.11) wieczorem. Dla tych, którzy nie zmieszczą się na liście, przypominamy o możliwości uczestnictwa online.
22 listopada o godzinie 9:45 odbędzie się wykład „Metoda badań: wywiad rozumiejący” (Une méthode d’enquête: l’entretien compréhensif)
Wykład w formie stacjonarnej będzie miał miejsce na Wydziale Socjologii UAM, ul. Szamarzewskiego 89, budynek D, sala 107. W formie zdalnej będzie dostępny pod linkiem:
https://bit.ly/3c9PdyU
23 listopada o godzinie 17:00 zapraszamy na wykład „Co oznacza całowanie? Rozum, seks i uczucia” (Ce qu’embrasser veut dire. Raison, sexe et sentiments)
Wykład w formie stacjonarnej odbędzie się w Domu Tramwajarza, ul. Słowackiego 19. W formie zdalnej będzie dostępny pod linkiem:
https://bit.ly/3c4VrQB
Profesor Jean-Claude Kaufmann (ur. 1948) jest francuskim socjologiem. Od 1977 roku związany jest z Centrum Narodowym Badań Naukowych (CNRS), gdzie pracuje w Ośrodku Badań nad Więziami Społecznymi. Od początku swojej kariery naukowej specjalizuje się w socjologii życia codziennego. Bardzo prozaiczne zagadnienia (jak pranie, prasowanie, gotowanie itd.) traktuje jako punkt wyjścia do budowania szerokiej teorii socjologicznej. W ramach swoich badań stworzył własną metodologię i metodę wywiadu rozumiejącego, w której dane empiryczne i teoria społeczna wzajemnie sobie służą i wspierają się w swoim rozwoju. Profesor Kaufmann rezultaty swoich badań przedstawił w kilkudziesięciu książkach, tłumaczonych na wiele języków świata (przykłady poniżej). Był również konsultantem rządu francuskiego oraz Unii Europejskiej.
ABSTRAKTY WYKŁADÓW:
„Metoda badań: wywiad rozumiejący” (Une méthode d’enquête : l’entretien compréhensif)
Z metodologicznego punktu widzenia, nasza epoka wydaje się być zdominowana przez ilościowe przetwarzanie danych wykonywane za pomocą komputera. Co mogą nam dostarczyć dzisiaj badania jakościowe? Czy tylko konkretne ilustracje czy dużo więcej? Na przykładzie konkretnej metody, wywiadu rozumiejącego, wyszczególnię w bardzo konkretny sposób wybory, jakich badacz musi dokonywać na każdym etapie procesu badawczego, podkreślając, jak bardzo wywiad rozumiejący dostosowuje się do podejścia teoretycznego łącząc ogólniejsze wnioski i zakotwiczenie w rzeczywistości obserwowanej w najdrobniejszych szczegółach.
„Co oznacza całowanie? Rozum, seks i uczucia” (Ce qu’embrasser veut dire. Raison, sexe et sentiments)
Mam zwyczaj posługiwać się wybranym szczegółem z życia codziennego, aby na jego podstawie przeprowadzić analizę o bardziej ogólnym zakresie. W ten sposób podążałem tropem prania, by analizować funkcjonowanie małżeństwa lub pierwszego poranka zakochanych, by badać zmiany tożsamości. W czasach, gdy kryzys zdrowotny skłonił wiele rządów do zakazania przytulania, wydawało się rozsądne przyjrzeć się temu, co nasze sposoby całowania (pocałunki na powitanie, małe pocałunki wyrażające uczucia, pocałunki miłosne) mówią nam o zmianach w naszym społeczeństwie. Wyniki są szczególnie interesujące. Pocałunek ujawnia bowiem coraz wyraźniejszą konfrontację dwóch przeciwstawnych tendencji strukturyzujących więzi społeczne.
Serdecznie zapraszamy!