Celebracja LOSARU – Nowego Roku Tybetańskiego

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Celebracja LOSARU – Nowego Roku Tybetańskiego

10 lutego @ 12:00 - 23:30

Losar - Tybetański Nowy Rok
Zapraszamy wszystkich chętnych i ciekawych na wspólne obchody LOSARU – Nowego Roku Tybetańskiego.
10 luty – sobota – od godz. 12.00
W gościnnych progach Domu Tramwajarza powitamy Rok Smoka, czyli czas, który może sprzyjać rozwojowi osobistemu, duchowemu, gromadzeniu bogactw i podejmowaniu dobrych decyzji życiowych!
Nie wyjeżdżając z Poznania, możesz posmakować wyjątkowego kolorytu tradycji i estetyki tybetańskiej, poczuć radość płynącą ze związanych z celebracją LOSARU rytuałów, medytacji, tańców.…
Możesz poobserwować, możesz uczestniczyć. Możesz zajrzeć na chwilę lub świętować cały dzień. Przygotowany program jest bogaty i różnorodny. Zapraszamy między innymi na czarujące i wprowadzające harmonię wewnętrzną tańce Khaita i taniec Wadżry, degustację potraw tybetańskich, medytację 9 oczyszczających oddechów oraz 5 Wojowniczych Sylab a wieczorem na koncert zespołu Connection i relaksację przy dźwiękach DJ Tui Teras.
Przygotowaliśmy również Smoczą Loterię i Aukcję, w której może wziąć udział każdy z uczestników Losaru (płatność gotówkowa). Możesz w ten sposób wesprzeć Festiwal.
Jeśli chcesz weź ze sobą poduszkę medytacyjną.
Wsłuchaj się w swój oddech, poczuj wibracje dźwięków i doświadczaj ich mocy.
Zatańcz, zrelaksuj się i otwórz się na to co w Tobie nowe.
Do zobaczenia!
Organizatorzy: Ligmincha Poznań, Dom Tramwajarza, Pan Gar
Patronat medialny: Radio Afera
PROGRAM
12:00 – Wieszanie flag modlitewnych + Praktyka Sang + LhaGyal – praktyki pochodzące ze starożytnej tradycji Yungdrung Bon – prowadzenie: Ryszard Adamiak – Instruktor Ligmincha Poland – Sala Amarantowa – (transmisja www.ligmincha.org)
13:00 – Medytacja: Praktyka 5 Wojowniczych Sylab i 9 Oczyszczających Oddechów – praktyki pochodzące ze starożytnej tradycji Yungdrung Bon – Ryszard Adamiak, Sala Amarantowa -(transmisja www.ligmincha.org)
14:00 – Degustacja kuchni tybetańskiej – posiłki przygotowane z miłością – Tashi i Manu
Opowieści Tybetanki Tashi Wangmo Gurung o Losarze.
SMOCZA LOTERIA I AUKCJA – losy do nabycia na miejscu w gotówce.
15:30 – 18:30 Tańce : Wadżry – prezentacja i praktyka –Jacek Przyjemski, Khaita: prezentacja, nauka i praktyka – Wojciech Torczyński
miejsce Sala Amarantowa
18:30 – Degustacja kuchni tybetańskiej – posiłki przygotowane z miłością – Tashi i Manu
Opowieści Tybetanki Tashi Wangmo Gurung o Losarze.
SMOCZA LOTERIA I AUKCJA – losy do nabycia na miejscu w gotówce.
20: 30 Janusz Świątkowski – „Drewniany Smok” – pieśń Losaru
21:00 Koncert Connection – (transmisja www.ligmincha.org)
22:00 – 24:00 DJ Tui Teras https://tuiteras.com/
Opisy wydarzeń:
Flagi modlitewne – Lungta – kojarzą się najbardziej z krajobrazem Wyżyny Tybetańskiej, z himalajską krainą . Są w 5 kolorach i reprezentują 5 żywiołów. Wiesza się je w celu podnoszenia energii danego miejsca jak również istot w niej żyjących. Poruszane przez wiatr przypominają o ciągłej zmienności życia, transformacji na poziomie ciała, emocji i umysłu, ducha. Modlitwy na nich napisane rozwiewa wiatr niosąc je w przestrzeń ku spełnieniu.
Sang – intencją tej praktyki jest harmonizowanie sił natury. Poprzez ofiarowanie dymu następuje wymiana energii. Może uwalniać negatywne emocje, blokady czy choroby.
Tradycyjnie wykonywana jest rano, rozpoczyna nowy dzień.
LhaGyal – modlitwa ofiarowania. Łączenie się z energią oświeconych istot. Ta praktyka jest wykonywana w intencji zdrowia, bogactwa i podniesienia energii życiowej.
Praktyka 5 Wojowniczych Sylab – poprzez śpiewanie i recytowanie mantr i świętych sylab możemy doświadczyć otwartości i pozytywnych jakości jak radość, miłość czy wdzięczność. Dźwięk i wibracje pomagają nam przywrócić harmonię w sferze fizycznej, emocjonalnej i duchowej.
Praktyka 9 Oczyszczających Oddechów – poprzez specjalne ćwiczenia oddechowe możemy oczyścić nasz umysł z trzech negatywnych emocji: z gniewu, przywiązania i ignorancji. Uwalniamy się od napięć, blokad, dolegliwości i negatywnych emocji.
Taniec Wadżry – ruch w stanie kontemplacji. Taniec Wadżry jest częścią nauk dzogczen przekazanych przez znanego na całym świecie mistrza
Czogjala Namkhai Norbu. W naukach tych termin „wadżra” odnosi się do naszej prawdziwej natury, rzeczywistego wymiaru wszystkich zjawisk. Od 1990 roku Czogjal Namkhai Norbu nauczał różnych Tańców Wadżry, które mogą być praktykowane indywidualnie lub razem. Trzy z nich wykonujemy na pięciokolorowej Mandali złożonej z koncentrycznych okręgów oraz trójkątów. Taniec Wadżry na Mandali może być praktykowany przez maksymalnie dwunastu tancerzy, sześciu mężczyzn i sześć kobiet. Podążając za precyzyjnymi sekwencjami kroków, mężczyźni poruszają się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy kobiety poruszają się w kierunku przeciwnym. Poprzez taniec aktywujemy i koordynujemy określone punkty energetyczne w naszym ciele. W ten sposób Taniec Wadżry rozpuszcza blokady energetyczne, harmonizuje trzy główne aspekty naszego istnienia – ciało, energię i umysł – oraz rozwija obecność i świadomość.
Film z prezentacją Tańca Wadżry tutaj:
https://m.youtube.com/watch?v=tqng_HtZ0Ms
Khaita – radosne tańce
Kha oznacza przestrzeń, niebo. Ta znaczy harmonia, melodia. Podczas tańca uczymy się obecności w wewnętrznym przejawianiu się myśli i emocji. Przez trening zrelaksowanej obecności w ruchu, harmonia i radość rozwijają się naturalnie i wnosimy je do naszego życia, łatwiej odnajdując się w codziennych aktywnościach, obowiązkach i zadaniach.
Od 2011 Czogjal Namkhai Norbu poświęcił się badaniom i promowaniu tybetańskich pieśni. Osobiście dokonał transkrypcji 108 tybetańskich utworów. Jednym z celów wielkiej pracy Namkhai Norbu było zachowanie tybetańskiej kultury i języka. Khaita to użycie muzyki i tańców jako praktyki kontemplacyjnej, narzędzia do odkrywania zrelaksowanego i radosnego stanu, a także treningu obecności i świadomości. Piosenki i tańce Khaita pokazują nam drogę do zrelaksowanej współpracy, świadomego współżycia z poszanowaniem wzajemnej przestrzeni.
Film z prezentacją Khaity tutaj:
https://m.youtube.com/watch?v=AZ2sUGHmXpI…
x=2
Prelegenci:
Ryszard Adamiak: https://ligmincha.pl/staff/ryszard-adamiak/
Connection …. czyli połączenie. To grupa muzyków-przyjaciół. Fundamentem ich znajomości a następnie spontanicznego zawiązania się trzonu zespołu i wspólnej muzycznej kreacji były spotkania medytacyjne w tybetańskiej tradycji Bon. Z czasem do grupy dołączali kolejni muzycy wywodzący się z różnych środowisk i reprezentujący wiele stylów muzycznych. W efekcie tych nieoczywistych zetknięć ludzkich, muzycznych, estetycznych… Connection to obecnie wielowymiarowa kolorowa fuzja licznych gatunków, jak np. rock, blues, reggae, etno…, swobodnie przenikających się i płynnie łączących w nową, otwartą, pełną przestrzeni jakość.
DJ Tui Teras: https://tuiteras.com/
Janusz Świątkowski – bard z Kaszub tworzy humorystyczno- metaforyczne utwory z puentą. Potrafi stworzyć piosenkę „od ręki”, „na zawołanie” adekwatną do danej chwili.
Tashi Wangmo Gurung – Tybetanka gotująca z pasją. Zanim pojawiła się w Polsce uczęszczała do szkoły w Dolanji w Indiach gdzie znajduje się Klasztor Menri. Jest absolwentką poznańsiego UAM.
Tashi i Manu – Przygotowanie tybetańskich dań
Klasztor Menri – drugi najstarszy klasztor na świecie
jest wiodącym centrum kultury i religii Yungdrung Bon w Tybecie.

Szczegóły

Data:
10 lutego
Godzina:
12:00 - 23:30
Kategoria Wydarzenie:
https://www.facebook.com/events/1478448109400028

Organizator

Fundacja Pana Gara
Adres e-mail:
dt@fundacjapanagara.pl

Miejsce wydarzenia

Dom Tramwajarza
Słowackiego 19/21
Poznań, 60-822 Poland
+ Google Map
Telefon:
794542836